Our product range includes a wide range of glass storage jar 1000ml, 500ml glass storage jar, 500 ml ghee glass jar, 1000 ml ghee glass jar and ghee glass jar 1000ml.




₹ 27 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Lid Type | Lug Cap |
| Cap Type | Lug Cap |
| Shape | Round |
| Capacity | 1000ml |
| Type | With Lid |
| Lid Material | Metal |
| Jar Material | Standard Glass |
| Usage | Dry Fruit Storage, Pickle Storage, Spice Storage, Kitchen Storage |
| Food Grade | Yes |
| Grade | Food Grade |
Ghee Glass Jar for Desi Ghee Packing
Air Tight Lug Cap Avaliable in Black and Golden Cap





₹ 14 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Shape | Round |
| Lid Type | Lug Cap |
| Capacity | 500ml |
| Lid Material | Metal |
| Jar Material | Standard Glass |
| Usage | Ghee Storage, Kitchen Storage, Pickle Storage |
| Grade | Glass |
| Jar Color | Transparent |
| Lid Color | Gold |
| Cap Color | Golden |
500 and 1000 ml Glass Jar for Ghee Packing Air Tight Glass Jar with Metal Cap of Golden Colour, This is also Known as Global Jar, it have two size option 1000ml and 500ml





₹ 17 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Jar Shape | Round |
| Lid Type | Lug Cap |
| Cap Type | Lug Cap |
| Shape | Round |
| Lid Material | Metal |
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Glass Color | Clear |
| Usage | Food Storage |
| Food Grade | Yes |
Premium quality 500 ML Ghee Glass Jar made from strong, food-grade transparent glass. Ideal for packaging ghee, honey, oil, pickles, and food products. The jar provides a clear view of the product and ensures hygienic storage. Compatible with lug / metal caps for a tight and leak-proof seal. Durable, reusable, and eco-friendly packaging solution for food businesses and household use.



₹ 27 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 1000 ml |
| Shape | Round |
| Jar Shape | Round |
| Lid Type | Lug Cap |
| Cap Type | Lug Cap |
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Lid Material | Glass |
| Glass Color | Clear |
| Jar Material | Standard Glass |
| Usage | Food Storage |
1000 ml Ghee Glass Jar
1L and 1/2L Ghee Packing Glass Jar with Air Tight Lid Suitable for Desi Ghee Packing Glass .
Make your packaging Class.
Golden and Black lid.

₹ 28 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Jar Shape | Round |
| Bottle Color | Clear |
| Cap Type | Lug Cap |
| Closure Type | Lug cap |
| Capacity | 1000 ml |
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Glass Color | Clear |
| Usage | Food Storage |
| Cap Color | Golden |
| Cap Material | Tin Plate |



Bhavik Trentiya (Sales Leader)
Abroach Exim Private Limited
Shed No. 40, Sarovar Industrial Park, Lalgebi Circle Hathijan, SP Ring Road, NR Devashray Ind Park, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India


