Leading Manufacturer of glass dropper bottle, essential oil bottles and glass bottles for essential oils from Ahmedabad.







₹ 10.8 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100000 Piece |
| Bottle Color | Amber |
| Glass Type | TYPE III |
| Capacity | 30 60 100 125 200ml |
| Dropper Type | Glass dropper |
| Neck Size | 18 mm |
| Usage | Pharma, Essential oil, Cosmetic |
| Design | Round Amber |
| Material | Glass |
| Color | Amber |
| Cap Type | Screw Cap |



₹ 12.3 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 30 ml |
| Neck Type | Dropper |
| Glass Color | Amber |
| Brand | Abroach |
| Bottle Shape | Round |
| Usage | Essential Oil |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Glossy |
| Cap Color | Golden |
| Country Of Origin | Made In India |
Essential Oil Bottles
Our essential oil bottles are designed to safely store and dispense oils while preserving their purity and potency. Made from high-quality glass, these bottles protect contents from air and contamination while offering a sleek, professional look. Available with secure dropper tops for precise dispensing, they are ideal for essential oils, aromatherapy blends, serums, and extracts. Durable, reusable, and easy to use, these bottles are perfect for personal, retail, or professional applications. 10ml 15ml 30ml amber Glass Dropper Bottle with Metalic Dropper set Euro Glass Dropper with Plastic Inner Plug and Plastic cap


₹ 9 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 30 ml |
| Neck Type | Pump |
| Glass Color | Amber |
| Color | Amber |
| Bottle Shape | Round |
| Usage | Essential Oil, Aromatherapy |
| Shape | Round |
| Neck Finish | 18mm |
| Packaging Type | Box Pack |
| Country of Origin | Made in India |



Bhavik Trentiya (Sales Leader)
Abroach Exim Private Limited
Shed No. 40, Sarovar Industrial Park, Lalgebi Circle Hathijan, SP Ring Road, NR Devashray Ind Park, Ahmedabad - 382445, Gujarat, India
